Texto alternativo para invidentes

Reprezentanci Polski są w świetnej formie przed zbliżającymi się Igrzyskami Europejskimi Kraków – Małopolska 2023. Podczas zawodów Pucharu Słowacji w cross country zarówno kobiety, jak i mężczyźni zajęli wszystkie miejsca na podium i zdobyli punkty, które liczą się w walce o kwalifikację olimpijską.

Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) zawodom w słowackim Drozdowie nadała klasę pierwszą (UCI 1). W rywalizacji mężczyzn wystartowało 40 zawodników. Do pokonania mieli siedem okrążeni o długości 4200 m i przewyższeniu 182 metrów. Najszybszy okazał się Bartłomiej Wawak, który pokonał trasę w godzinę, 35 minut i pięć sekund. Drugiego na mecie Krzysztofa Łukasika wyprzedził o 43 sekundy, a trzeci Filip Helta stracił minutę. W czołowej dziesiątce finiszowali także siódmy Karol Ostaszewski (minuta i 40 sekund straty) i dziewiąty Paweł Bernas (1.42 straty).

W rywalizacji kobiet równie dobrze spisały się Polki. Panie ścigały się na tej samej trasie, ale na pięciu okrążeniach. Wygrała Aleksandra Podgórska (1:21.55) przed Klaudią Czabok (1.10 straty) i Matyldą Szczecińską (1.15). Pierwsze miejsce w Pucharze Słowacji było warte 60 punktów do rankingu UCI, drugie 40, a trzecie 30. Na tej podstawie będą przyznawane miejsca na Igrzyska Olimpijskie.

Punkty do rankingu będą także przyznawane za rywalizację podczas Igrzysk Europejskich. I będzie ich więcej niż w Pucharze Słowacji, bo ta impreza będzie rozgrywana w randze mistrzostw Europy. W Krynicy-Zdrój, gdzie na Górze Parkowej odbędą się zawody, do zdobycia będzie za pierwsze miejsce 150 punktów, za drugie 120, a za trzecie sto. Punktować będzie 30 zawodników. W rankingu UCI najwyżej spośród Polaków jest sklasyfikowany Wawak, który zajmuje 17. miejsce. Wśród kobiet 64. jest Paula Gorycka.