Texto alternativo para invidentes

Oktawia Nowacka to jedyna Polka, która stanęła na podium Igrzysk Olimpijskich – w 2016 roku w Rio de Janeiro wywalczyła brązowy medal. W tym roku najważniejszą imprezą dla niej będą Igrzyska Europejskie Kraków – Małopolska 2023. – Tu można wywalczyć kwalifikację olimpijską – podkreśla.

Za rok w Paryżu na stracie stanie po 36 pięcioboistek i pięcioboistów. Droga do stolicy Francji wiedzie m. in. przez Kraków, bo czerwcowe zawody na obiektach Akademii Wychowania Fizycznego będą miały rangę mistrzostw Europy. A to oznacza, że tu do zdobycia będzie osiem miejsc na Igrzyska Olimpijskie. Jest więc o co walczyć.

Nowacka to doświadczona pięcioboistka i jak sama przyznaje jej kariera w tym sporcie powoli się kończy. Jej największym sukcesem jest brązowy medal Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 roku. Spośród polskich sportowców na olimpijskim podium poza Nowacką, stało tylko czterech mężczyzn. Złote medale zdobyli Janusz Pyciak-Peciak (1976), Arkadiusz Skrzypaszek (1992) i drużyna w Barcelonie (Skrzypaszek, Maciej Czyżowicz, Dariusz Goździak). Polka był też mistrzynią świata (drużynowo) i dwukrotnie brązową medalistką w sztafecie. Ma też na koncie srebrny medal mistrzostw Europy.

Jak to często bywa w pięcioboju nowoczesnym na co dzień jest żołnierzem zawodowym w stopniu kaprala. – Pięciobój nowoczesny został wprowadzony do Igrzysk przez twórcę nowożytnej idei olimpijskiej Pierre de Coubertin. Jego zamiarem było zrobienie dyscypliny dla jak najlepszego żołnierza, ten żołnierz miał jeździć konno, władać bronią białą, bronią palną, pływać i biegać, czyli taki który poradzi sobie w każdych warunkach – tłumaczy Nowacka w wywiadzie na stronie Centralnego Ośrodka Sportu. – Początkowo pięciobój trenowali wyłącznie mężczyźni i tylko wojskowi. Z czasem do dyscypliny dopuszczono cywili, a wiele lat później też kobiety. W tej chwili jest to sport zupełnie cywilny, ale korzenie ma w wojsku.

Nowacka do Igrzysk Europejskich przygotowuje się m. in. w COS w Spale, w Cetniewie i w Wałczu. W tym roku jeszcze nie startowała w międzynarodowych zawodach. W ubiegłym zdobyła z Natalią Dominiak, Łukaszem Gutkowskim i Kamilem Kasperczakiem srebrne medale mistrzostw Europy w sztafecie mieszanej.

– Na ten rok głównym celem są mistrzostwa Europy, które odbędą się w Krakowie w ramach Igrzysk Europejskich. Będzie to pierwsza szansa na zdobycie bezpośredni kwalifikacji olimpijskiej, więc to jest docelowa impreza, do której się przygotowuję – podkreśla Nowacka. – Drugim celem jest zdrowie, to dla mnie najważniejsze, bo wiem, że jak dopisuję, to o wyniki nie będę się martwiła. Na razie trochę zmagam się z kontuzją, mam nadzieję, że szybko uda się wyleczyć i wrócić do pełnego treningu. Po Igrzyskach ustalę sobie kolejne cele.

Pięciobój składa się z szermierki, pływania, jeździectwa (skoki przez przeszkody) i biegu ze strzelaniem. Podczas Igrzysk Europejskich rywalizacja na obiektach AWF w Krakowie rozpocznie się 25 czerwca i potrwa do 1 lipca.