Texto alternativo para invidentes

32-latka urodzona w Asti przed ostatnią konkurencją – laser runem – wypracowała sobie 20 sekund przewagi nad Luką Bartą z Węgier i 21 nad Rebeccą Langrehr z Niemiec. Uczestniczka Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro i Tokio pomyliła się 18 razy na czterech strzelaniach ale wszystko nadrabiała na dystansie 3 km, imponując nieprawdopodobną wytrzymałością. Na metę wpadła z imponującą przewagą 39 sekund nad Hiszpanką Laurą Heredią i 44 sekund nad Olivią Green z Wielkiej Brytanii.

Włoskiej pięcioboistki nie było w gronie trzech najlepszych zawodniczek jazdy konnej. Parkur z dziesięcioma przeszkodami i limitem 62 sekund bezbłędnie pokonały Rebecca Castaudi (na koniu Niko), Heredia (Balu Boy) i Bartą (Mocca Cafe). Sotero miała jedną zrzutkę i otrzymała w sumie 293 punkty.

Swoją siłę Włoszka pokazała rywalkom najpierw w bonusie szermierczym (wygrała z Kerenzą Bryson) i na pływalni, gdzie nie tylko była pierwsza, ale poprawiła swój najlepszy tegoroczny rezultat na 200 metrów stylem dowolnym – 2:09.02.

Awans na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu poza trzema pierwszymi, wywalczyły Laura Asadauskaite z Litwy (mistrzyni olimpijska z Londynu i wicemistrzyni z Tokio, dla której będzie to piąta olimpiada w karierze sportowej, Litwinka była najszybsza w laser runie 10:50), Marie Oteiza (Francja), Michelle Gulyas (Węgry), Annika Zillekens (Niemcy, najbardziej pechowa zawodniczka IO w Tokio) oraz Lucie Hlavackova z Czech, która laser run zakończyła na przedostatnim miejscu, a dodatkowo wypadła najgorzej na parkurze, nie otrzymując nawet punktu za potrójne wyłamanie (zatrzymanie się przed przeszkodą).

Złoty medal w drużynowych zmaganiach wygrały Niemki (Janine Kohlmann, Langrehr, Zillekens) przed Litwą (Asadauskaite, Gintare Venckauskaite, Iewa Serapinaite) i Węgrami (Gulyas, Barta, Blanka Guzi). Polska dopiero na dziewiątym miejscu (Natalia Dominika, Anna Maliszewska, Marta Kobecka).

O 15.25 rozpoczyna się finał mężczyzn z Łukaszem Gutkowskim w składzie.