Texto alternativo para invidentes

Trzeci dzień rywalizacji w slalomie kajakowym podczas III Igrzysk Europejskich Kraków – Małopolska 2023 obfitował w emocje i medalowe rozstrzygnięcia. Rozdano aż sześć kompletów medali. I kolejne złoto, za sprawą fantastycznej Doroty Borowskiej, wpadło na konto reprezentacji Polski.

Po niesamowitym, z punktu widzenia reprezentacji Polski, początku sesji popołudniowej, w której Karolina Naja i Anna Puławska sięgnęły po swój drugi złoty medal na tej imprezie, a także złocie Hiszpanów w kajakowej “czwórce”, na zalewie Kryspinów przyszła po na rywalizację solistów w kajakach i kanadyjkach na dystansie 200 metrów.

W pierwszym finale na starcie stanęli specjaliści od C-1, wśród których znalazł się faworyt gospodarzy Oleksii Koliadych. Niestety tym razem musiał uznać wyższość rywali i zajął najgorsze dla sportowca czwarte miejsce. Triumfował Litwin Henrikas Zutautas, który wyprzedził Gruzina Zazę Nadiradze, prowadzącego w pierwszej połowie dystansu, a także Hiszpana Pablo Granę.

Następnie oglądaliśmy rywalizację kanadyjkarek, w której niesamowitą walkę o złoto stoczyły Dorota Borowska i Ludmiła Łuzan z Ukrainy. Polka od początku narzuciła niesamowite tempo i choć utytułowana ukraińska zawodniczka mocno naciskała, to jednak zdołała się obronić i zdobyła drugi tego dnia zloty medal dla Polski, ku uciesze fanów, którzy gorąco wspierali ją przez cały start. Srebrny medal zawisł na szyi Łuzan, natomiast na najniższym stopniu podium stanęła Maria Cobrera z Hiszpanii.

Wielkie emocje towarzyszyły także walce o medale w rywalizacji kajakarek na dystansie 200 metrów, gdzie nasz kraj reprezentowała Domina Putto. Najlepiej na starcie ruszyła Emma Joergensen z Danii, która aż do mety nie dała się nikomu wyprzedzić i zdobyła swój kolejny medal na tych Igrzyskach Europejskich, dopisując ten sukces do swojego bardzo bogatego CV. Po srebrny medal sięgnęła Serbka Milica Novaković, natomiast brąz przypadł Francisce Laii z Portugalii. Polka ostatecznie finiszowała na piątym miejscu.

W ostatnim finale tego dnia po złoto w K-1 mężczyzn na 200 metrów sięgnął Portugalczyk Messias Baptista, który wyprzedził Pettera Menninga ze Szwecji i Roberta Akmensa z Łotwy.

Na koniec sesji popołudniowej rozegrano półfinały, które wyłoniły ostatnich finalistów w pięciu konkurencjach, w rywalizacji mikstów w kajakach i kanadyjkach na 200 metrów, a także w K-1 kobiet i mężczyzn oraz C-1 mężczyzn, już na dystansie 500 metrów.