Texto alternativo para invidentes

Drugiego dnia rywalizacji na torze kajakowym w Kryspinowie w sesji porannej odbywały się eliminacje w czterech konkurencjach sprinterskich. Bardzo ciekawie było w rywalizacji kanadyjkarek, gdzie Dorota Borowska i Ukrainka Ludmiła Łuzan wygrały swoje serie i jutro powinny stoczyć walkę o złoto.

W czwartek 22 czerwca, czyli drugiego dnia rywalizacji w sprincie kajakowym, czekała nas walka o pierwsze medale III Igrzysk Europejskich Kraków – Małopolska 2023. Zanim jednak do tego doszło, w sesji porannej odbywały się eliminacje w czterech konkurencjach. Na zalewie Kryspinów rywalizowali soliści oraz solistki w kajakach i kanadyjkach na dystansie 200 metrów.

Jako pierwsi na torze pojawili się kanadyjkarze. Tak jak we wszystkich dzisiejszych zmaganiach, bezpośredni awans do finału zyskiwało trzech pierwszych zawodników, a miejsca 4-7 przechodziły do półfinału. W pierwszej serii najlepszy okazał się były mistrz Europy i wicemistrz świata Gruzin Zaza Nadiradze, który wyprzedził Henrikasa Zustautasa z Litwy i Jonatana Hajdu z Węgier. W drugiej serii nasz Oleksii Koliadych, mistrz świata, ustąpił tylko Hiszpanowi Pablo Granie i spokojnie awansował do finału. Trzecie miejsce w tym wyścigu zajął Serghei Tarnovschi z Mołdawii.

Następnie na torze pojawiły się kanadyjkarki. Już w pierwszej serii nasza Dorota Borowska pokazała, że jest w świetnej dyspozycji, nie dając rywalkom szans. Polka pokonała Marię Cobrerę z Hiszpanii i Lisę Jahn, które także zobaczymy w finale. W drugim wyścigu na pierwszym miejscu przypłynęła ukraińska gwiazda Ludmiła Łuzan, a za jej plecami finiszowały Vanesat Tot z Chorwacji i Eugenie Dorange z Francji.

Zmagania solistów w kajakach rozgrywane były przy lekko wiejącym wietrze, ale zawodnicy nie narzekali, bo była to dla nich lekka ochłoda przy panującym upale. W pierwszej serii najlepszy okazał się Serb Marko Dragosavljević, a obok niego do finału awansowali Messias Baptista z Portugalii i Andrea Di Liberto z Włoch. W drugim wyścigu pierwszy linię met minął Czech Jakub Zavrel, drugi był Łotysz Robert Akmens, natomiast na trzeciej pozycji finiszował Anże Urankar ze Słowenii. Polacy w tej konkurencji nie startowali.

Na koniec porannej sesji organizatorzy zaplanowali rywalizację w K-1 kobiet na 200 metrów. W pierwszym, mocno obsadzonym wyścigu, triumfowała Dunka Emma Joergensen, która wyprzedziła Węgierkę Annę Lucz i Portugalkę Franciscę Laię i to te trzy zawodniczki zapewniły sobie bezpośredni awans do finału. W drugim wyścigu oglądaliśmy Polkę Dominikę Putto. Reprezentantka gospodarzy wystartowała świetne, przez cały dystans płynęła na czele i pewnie wygrała swoją serię, zgłaszając akces do medalu. Za jej plecami finiszowała Słowenka Spela Janić, natomiast jako trzecia do finału awansowała Julia Lagerstam ze Szwecji.

W sesji popołudniowej odbędą się cztery wyścigi finałowe, w tym kobieca „czwórka” z Polkami, które będą jednymi z głównych faworytek do złota. Początek o godzinie 14:07.