Texto alternativo para invidentes

Po zaciętej walce Irlandia zdobyła pierwsze miejsce w 3. Dywizji Drużynowych Mistrzostw Europy w Lekkoatletyce. Reprezentacja odniosła w sumie 14 zwycięstw i zdobyła 494 punkty, awansując tym samym do 2. Dywizji. Wygraną zapewniły drużynie m.in. dzisiejsze zwycięstwa Marka Smytha w biegu na 200 m, Erica Favorsa w pchnięciu kulą czy Davida Cussena w skoku wzwyż.

Do drugiej Dywizji awansowały również reprezentacje Austrii i Izraela, które zdobyły odpowiednio 473.5 oraz 434 punkty. Dodatkowo Austriaczka Susanne Gogl-Walli pobiła swój rekord życiowy na dystansie 200 m (23.09).

Gwiazdą okazała się Albanka Luiza Gega, która wygrała bieg na 3000 m przez płotki i zdobyła drugi rekord zawodów (9:17.31). Została tym samym najlepszą zawodniczką w historii Drużynowych Mistrzostw Europy, mając na koncie 11 zwycięstw i 2 drugie miejsca.

Dzięki Jordanowi Gusmanowi, który zdominował bieżnię na dystansie 5000 m, ostatni dzień zmagań 3. Dywizji przyniósł też pierwsze zwycięstwo reprezentacji Malty.

Zwycięzcą 2. Dywizji została reprezentacja Węgier, która prowadziła już od pierwszego dnia. Finalnie drużyna zakończyła zawody z 5 zwycięstwami oraz wynikiem 456.5 punktu. Medal za drugie miejsce powędrował do Ukrainy, która zdobyła 435.5 punktu, a trzecie miejsce zajęła Litwa, która z finalnym wynikiem 372.5 pokonała Słowenię jedynie o 0.5 punktu. Dostarczyło to szczególnie dużo emocji, zwłaszcza, że w ostatniej konkurencji, czyli sztafecie mieszanej 4×400 m, to Słowenia odniosła spektakularne zwycięstwo.  

Podczas popołudniowo-wieczornej sesji świetnie zaprezentowała się Ukrainka Yaroslava Mahuchik, która zdobyła 16 punktów za świetny wynik w skoku wzwyż (1.97 m) oraz Litwin Edis Matusevicius, zwycięzca w rzucie oszczepem. Drużyna Estonii wygrała z kolei sztafety 4×100 m kobiet i pokonała krajowy rekord (44.21), a Tihomir Ivanov wygrał skok wzwyż, zdobywając po raz pierwszy 16 punktów dla Bułgarii.

A już jutro o 16:15 startuje rywalizacja drużyn z 1. Dywizji. Na arenie Stadionu Śląskiego będziemy mogli zobaczyć najlepsze europejskie zespoły, a ich zmagania z pewnością dostarczą wszystkim ogromnych sportowych emocji.